Ploty

Ploty

Ploty

Když se řekne slovo plot, jistě se každému představí klasické pletivo, které je nejznámější, ale také prakticky nejpoužívanější k ohraničení jak pozemku, tak i dalších prostor. Nicméně druhů plotů je poměrně hodně – například ploty kované, ploty dřevěné, ploty drátěné, ploty zděné nebo ploty kovové.

Plot nemusí mít jenom jeden účel, a to oplocen zahrady či stavebního pozemku, ale můžete jej použít například ke stavbě ohrady pro zvířata. Plot může sloužit pro ochranu majetku před zloději nebo vandaly – jeho použití je prakticky neomezené.

Co se týče vizuální stránky, sekční garážová vrata nemají k dokonalosti daleko – při samotné výrobě jsou použity kvalitní materiály, prvotřídní zpracování, ale také možnost výběru pestrých barev, které dokonale vyzdvihnou individuální tvář, která bude celkově ladit s architekturou celého domu, a hlavně Vašeho vkusu.

Pojďme se společně podívat na to, jaké druhy plotů jsou a v krátkosti si o nich něco povědět.

1. Pletivové/drátěné ploty

Tento druh plotu patří k prakticky nejpoužívanějším a můžeme se s ním setkat na většině stavebních pozemků, ale také i parkovišť a dalších rozsáhlejších ploch. Důvodem je nepříliš estetický vzhled, který se popravdě nehodí k rodinným domkům, kde potřebujete svůj majetek chránit – k čemuž Vám drátěný plot moc nepomůže.
Pletivové ploty/drátěné ploty jsou ideální, pokud potřebujete rychle a levně postavit ohraničení pozemku nebo stavební parcely, a to v relativně krátkém časovém horizontu. V tomto případě a s tímto účelem použití je drátěný plot ideálním řešením.

2. Dřevěné ploty

Další v dnešní době poměrně hodně oblíbené oplocení, a to zejména u rodinných domů, chatek na vesnicích nebo domů v horských oblastech. Skvěle splyne s okolím a působí na kolemjdoucí hřejivým, a hlavně estetickým dojmem – což je velmi důležité. Na druhou stranu se jedná o ekologický materiál, který je v dnešní moderní době tolik diskutovaný.
Na druhou stranu – s dřevěným plotem jsou také spjaty vyšší pořizovací náklady, nároky na pravidelnou údržbu a bohužel většinou i kratší životnost než u kovových nebo plastových plotů. Nicméně pokud chcete svůj dům oplotit něčím hezkým, moderním a dobře vypadajícím – dřevěné ploty jsou ideálním řešením.

3. Plastové ploty

Jedná se o velmi levné a ekologické řešení – plastový plot je vyráběn z odpadního plastu – tedy PET lahví. Mezi jeho hlavní přednosti patří určitě odolnost, tvarová stálost a možnost vybrat si z několika stovek barevných odstínů, které se budou celkově hodit například k fasádě Vašeho domu nebo objektu, který chcete oplotit. Další nespornou výhodou je nulová náročnost na údržbu a velmi snadná a rychlá stavba.

4. Betonové ploty

Chcete plot s prakticky největší odolností proti přírodním vlivům? V tom případě je betonový plot ideálním řešením. Jeho životnost je v rozmezí klidně 40–50 lety a s nulovými náklady na samotnou údržbu. Jedná se také o velmi bezpečné oplocení, díky kterému chráníte své soukromí a svůj majetek.
Na druhou stranu se jedná o středně drahý typ oplocení, které je v dnešní době realizováno hlavně z prefabrikovaných betonových dílců, které jsou svazovány mezi sloupky. K dispozici je celá škála vzorů, provedení, ale i barevné spektrum, které můžete zvolit. Již dávno neplatí, že betonové ploty jsou nevzhledné a nepraktické.

5. Zděné ploty

Jestliže chcete například vstupní portál svého domu zvelebit co možná nejlepším a nejhezčím způsobem, zděné ploty jsou ideálním řešením. Jedná se o takzvané tvarové bloky, které usnadňují práci a samotnou stavbu celého plotu.
Povrch zděného plotu může imitovat například kámen, červenou cihlu a další oblíbené materiály, které dokonale rozjasní celý dům.

6. Kovové ploty

Další v dnešní době velmi oblíbené řešení jsou kovové ploty. Díky kovovému materiálu dodává jistou dávku estetického cítění, ale také luxusu a modernosti. Jedná se o velmi odolný a stálý materiál, který se dá dokonale kombinovat například betonovými sloupky a díky tomu dostane celé oplocení jinou eleganci.
Na druhou stranu se jedná o výrazněji nákladnější materiál pro stavbu plotu než všechny výše zmíněné druhy oplocení. Je sice dražší, ale také stálejší, pevnější a modernější než ostatní druhy oplocení.

Často se nás ptáte, co všechno potřebujeme k realizaci pletivového plotu. Rozhodli jsme se Vám na tuto otázku odpovědět:

Pletivo

– je zapotřebí vybrat správnou výšku pletiva a jestli má být pletivo pouze pozinkované nebo pozinkované a poplastované.

Sloupky

– další nesdílnou částí jsou sloupky, kde platí, že pletivový sloupek je zpravidla o 80 centimetrů delší než výška pletiva – pokud máte tedy pletivo výšky 140 centimetrů, budete potřebovat sloupek o velikosti 220 centimetrů.

Vzpěry

– pokud máme vybrané sloupky, rozhodně nesmíme zapomenout na vzpěry, které budeme potřebovat k napnutí pletiva u každého zakončení. Délka vzpěry, pokud bude tedy betonová, je shodná jako délka sloupku.

Napínací drát

– pro pevnost a správné napnutí pletiva je potřeba použít napínací drát, který je potřeba použít v horní i dolní části. Pokud je pletivo vyšší jak 150 centimetrů – rozhodně doporučujeme používat napínací drát i uprostřed.

Vázací drát

– slouží pro upevnění pletiva ke sloupkům a také ke středovému napínacímu drátu.

Napínací element

– vám pomůže správně napnout napínací dráty a tím zajistit, že bude váš plot rovný a pevný

Držák napínacího drátu

– upevňuje napínací drát na sloupku tak, aby neklesl a nezměnil se tak tvar vašeho plotu. Velmi důležitá položka, určitě nezapomínat!

Nezávazná objednávka plotu

Máte-li zájem o kovanou bránu, využijte pro nezávaznou objednávku náš formulář. Děkujeme.